Image
kopernik - CNK

Doświadczaj i odkrywaj - Centrum Nauki Kopernik

Kultura Futura Medycyna

Jest takie miejsce, w którym czasoprzestrzeń się załamuje, świat nauki wciąga, a zwiedzanie ani przez chwilę nie staje się nudne. Centrum Nauki Kopernik (CNK) od dawna kusi swoją atrakcyjną ofertą zarówno małych jak i dużych, zapraszając ich w swoje skromne progi.

Nic dziwnego, gdyż bogata oferta edukacyjna dostosowana do odbiorcy w każdym wieku, ciekawe wydarzenia a przede wszystkim praktyczne i nieszablonowe podejście do nauki - przyciąga jak magnes. Od “Wielkiego Wybuchu” w listopadzie 2010 r. - widowiska plenerowego w reż. Saskii Boddeke i Petera Greenawaya - inauguracją otwarcia centrum, miejsce to rozwija się zgodnie ze swoją misją -”inspiruje do doświadczenia, rozumienia świata i odpowiedzialności”.
 

Filmik promocyjny Centrum Nauki Kopernik

Założyciele centrum od samego początku wychodzą do odbiorców z inicjatywami, które w momencie swojej premiery mogą wydawać się bardzo nowatorskie. Zaledwie miesiąc po otwarciu, w 2010 r. CNK otworzyło pierwszy na świecie  Teatr Robotyczny, w którym aktorami zostały humanoidalne roboty - RoboThespian - powstałe w brytyjskiej firmie Engineered Arts Ltd. Obecnie, w teatrze występuje trójka młodych, humanoidalnych aktorów, którzy świetnie zadomowili się w CNK. Poruszają się przy pomocy sprężonego powietrza – potrafią mówić w wielu językach, gestykulować, i wyrażać emocje. Dostarczają dużo radości młodym odbiorcom, a starszym pokazują inną perspektywę rozwoju teatru.

Teatr Robotyczny w  Centrum Nauki Kopernik

Wizyta w CNK to jak całodniowa wyprawa pełna przygód. Na terenie obiektu można oglądać wystawy stałe oraz czasowe, a także brać udział w warsztatach, które ułatwiają eksploatację zagadnień związanych z biologią, nowymi technologiami i codziennym życiem człowieka.  Oprócz Teatru Robotycznego warto tutaj wyróżnić Niebo Kopernika czyli planetarium będące jednocześnie wizytówką tego miejsca. Oferuje całą paletę atrakcji: od filmów dla dzieci, przez spacery po niebie, koncerty i eventy - oczywiście o kosmicznej tematyce. To prawdziwa zabawa dla miłośników podniebnych bytów.
 

Z kolei Strefa Eksperymentowania stworzona w ramach partnerstwa firm Samsung i Plus, umożliwia przeprowadzenie prawie 200 samodzielnych eksperymentów. Przypomina to zabawę w podchody - z każdym doświadczeniem odbiorca zyskuje wiedzę, którą może wykorzystać przy następnej stacji. Można też wdać się w wędrówkę do poznania siebie jako człowieka i sprawdzić  swoje funkcjonowanie np. możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje, a także doświadczyć czy jest się w stanie kierować samochodem po alkoholu. 
 

Wystawa “Bzzz!” przeznaczonej dla Naj Najów, jest idealnym produktem dla małych odkrywców, którzy mogą przekonać się jak to jest odbierać świat z perspektywy zwierząt. Ta sensoryczna ścieżka pozwala dzieciom na poznanie otaczającego ich świata przyrody przez dotyk, słuch i wzrok, jednocześnie odpowiadając na często stawiane przez dzieci - np. czym jest powietrze, dźwięk, cień itp. - wyręczając w ten sposób dorosłych.

Oprócz interaktywnych, ciekawych wystaw zapewnia również tematyczne zajęcia w laboratorium biologicznym, chemicznym, fizycznym i robotycznym, pozwalające na odkrycie nowej wiedzy i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania pod okiem ekspertów.  CNK przygotowuje i prężnie rozwija programy edukacyjne dedykowane nauczycielom i ich uczniom. Należą do nich m.in: Przyszłość jest dziś, Klub Małego Odkrywcy, ESERO, Konstruktorzy Marzeń, Make It, a także wystawy objazdowe oraz mobilne takie jak Planetobus i Naukobus, które jeżdżą po całej Polsce w szczególności do tych placówek, które mają utrudniony dostęp do centrów nauki. Dodatkowo na platformie e-Kopernik znaleźć można zdigitalizowane scenariusze zajęć, podcasty, filmy i webinaria, stanowiące uzupełnienie do tematów lekcji.
Nie lada gratką i nowym punktem na mapie Warszawy, powstałym z myślą o młodych ludziach pełnych pasji i chęci rozwijania kompetencji  jest ośrodek edukacyjnych innowacji - zwany inaczej -  Pracownią Przewrotu Kopernikańskiego. ,,Wykorzystując wiedzę dotyczącą uczenia się, chcemy projektować rozwiązania służące edukacji i komunikacji naukowej nowej generacji. Skutecznie łączyć nauczanie w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych z zainteresowaniami, pasjami i potrzebami współczesnych uczniów oraz możliwościami, jakie oferują nam dziś technologie” – powiedział podczas uroczystego otwarcia Pracowni 31 marca 2023 r.  Robert Firmhofer, Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik. “Naszym celem jest wsparcie młodzieży w przygotowaniach do wyzwań przyszłości”– dodał.

Czym jest więc PPK? To miejsce prac badawczo-rozwojowych powstałe z myślą o mieszkańcach Warszawy, naukowcach z całej Polski i całego świata, w którym mogą realizować swoje projekty od A do Z. To tutaj w świetnie wyposażonych warsztatach (z profesjonalnym sprzętem, służącym do produkcji prototypów) oraz laboratoriach, (wyposażonych w zaawansowane technologicznie przyrządy i aparaturę pozwalającą na prowadzenie doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych) wraz z partnerami tworzone są nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne, scenariusze zajęć, a także interdyscyplinarne projekty i wydarzenia. Dzieląc się nową przestrzenią z innymi badaczami, zajmującymi się edukacją do Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zapraszane są  instytucje naukowe, inżynierowie, psychologowie, socjologowie, nauczyciele edukatorzy, artystyści, wynalazcy oraz przedstawiciele biznesu, którzy korzystając z infrastruktury Centrum Nauki Kopernik mogą realizować własne projekty lub włączać się w te prowadzone przez Centrum. Pomysłodawcy tej inicjatywy liczą na to, że PPK stanie się prawdziwym twórczym tyglem, w którym śmiałe pomysły przekuwane będą w innowacyjne rozwiązania.
 

Wśród tych wszystkich atrakcji i inwestycji edukacyjnych nie można pominąć inicjatyw powstałych z myślą o dorosłych odbiorcach. Mowa tutaj o “Wieczorach dla dorosłych”, które tworzone są  przy współpracy z firmą Samsung. Każdy ,,Wieczór’’ to szczególne wydarzenie, dotyczące innego tematu, stanowiący nielichą frajdę zarówno dla humanistów jak i dla umysłów ścisłych. Program każdego wydarzenia  jest starannie dopracowywany. Nie brakuje tematów medycznych i naukowych podawanych, w któtkich 45 minutowych wykładach, pokazów muzycznych i tych z udziałem gwiazd nad naszymi głowami.
Do tej pory podczas “Wieczorów” dyskutowano m.in. na tematy intymnych związków międzyludzkich, słowiańskich wierzeń ludowych związanych z letnim przesileniem, środków psychoaktywnych i związków chemicznych, muzyki i głosu, a także o związkach wzroku z pamięcią. Zachęcamy do śledzenia programów kolejnych “Wieczorów dla Dorosłych”. www.kopernik.org.pl/wydarzenia/wieczory-dla-doroslych

To prawdziwa uczta intelektualna. Naukowe rzeczy podawane w tak atrakcyjny sposób, że taki wieczór może być dobrym pomysłem na randkę, spędzenie czasu z przyjaciółmi czy znalezienie czasu dla siebie.

Centrum Nauki Kopernik zaskakuje, edukuje i stale się rozwija. Jest naukowym centrum dowodzenia otwartym dla każdego. Edukatorzy pracujący w CNK to prawdziwi pasjonaci nauki, chcący zarazić odwiedzających swoją pasją. Praktyczna możliwość poznawania sprawia, że ludzie lubią tam wracać i odkrywać nowe! A o tym co nowego szykuje się w CNK, dowiemy się w już wkrótce!

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.