Program

KULTURA FUTURA - Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Technologii Przyszłości e-POLIS / Kraków 2023

Image
Rozłożone ręce
Image
Aleksander Janicki
Alek Janicki - Pomysłodawca i Kurator Kultury Futury

Zapraszam na wystawę - wyprawę, w której jedyną granicą jest wyobraźnia twórców, artystów, naukowców, inżynierów, programistów. Gdzie kreacje z zakresu nowych mediów i algorytmiczne twory generowane przez sztuczną inteligencję stają się alternatywną naturą e-POLIS - miasta przyszłości. Biennale to pierwsze holistyczne przedsięwzięcie poświęcone sztuce i technologii przyszłości, łączące multisensoryczne instalacje, projekcje wielkoformatowe, Big Dada Installation, mapping, teatr i innowacje w przemyśle kreatywnym oraz sztukę VR, AI, AR. Biennale to kraina nieoczywista. W galerii Małopolskiego Ogrodu Sztuk na ul. Rajskiej w Krakowie powstaje niecodzienny eko system łączący świat realny z wirtualnym. To miejsce eksperymentu, gdzie hight-tech spotyka się z low-tech, wrażenia zmysłowe z intelektualną podróżą w immersyjny świat generatywnych projekcji. To też swego rodzaju bio-lab wykorzystujący najnowszą technologię z użyciem wody zdrowia BiOmed Aqua służącej do uprawy roślin i … inhalacji widzów - pierwsze bezpieczne publiczne miejsce wolne od patogenów i wirusów. Zasadniczym elementem ekspozycji są punkty dostępu do podróży w nieznany cyfrowy świat e-POLIS, podczas której widz zanurzy się w VR-owe artystyczne wizje zrealizowane przez twórców zakwalifikowanych do I edycji biennale. 

Nagrodzone prace

Podczas tegorocznego biennale będą państwo mogli zobaczyć 11 dzieła VR. Jury w składzie: prof. Akiko Kasuya - Kyoto City University of Art; prof. Andrzej Jajszczyk - PAN; prof. Piotr Krajewski - WRO Center; Aleksander Janicki - AYA Found (przewodniczący jury) wybrało prace następujących twórców: 

Image
Ręka

 

  Carte Blanche
  W ramach wernisażu wydarzenia zostanie zaprezentowany również spektakl partnera projektu Carte Blanche - norweskiej narodowej instytucji związanej z tańcem współczesnym.Spektakl "GAME" to nowatorskie słuchowisko taneczne adresowane do młodzieży będące połączeniem wykładu naukowego i spektaklu teatru tańca. Spektakl opowiada historię science-fiction o podróży pierwszego człowieka do układu gwiezdnego Teegarden na nową Ziemię 2.0. Podczas lotu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego konieczna jest wielowymiarowa naprawa astronauty, będąca okazją do analizy funkcjonowania świadomości człowieka. Autorski projekt Dawida Lorenca będący próbą połączenia sztuki, nauki i rozrywki, w małoformatowym przedstawieniu przygotowywanym na prezentacje w ramach Den Kulturelle Skulesekke - norweskiego krajowego programu prezentacji sztuki w szkołach. Spektakl „Game” będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (audiodeskrypcja i napisy). Bilety dostępne są na stronie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

  Image
  Kosmonauta

  Zwiedzanie

  Wystawa otwarta od 18 października do 28 listopada w  Galerii MOS przy ulicy rajskiej 12 w Krakowie. Prace znajdują się na poziomie – 1. Przez 6 tygodni będzie można odwiedzać wystawę od wtorku do soboty w godzinach 11:00-19:00. Wernisaż wystawy tłumaczony będzie na polski język migowy (PJM). Ponadto została wybrana jedna z prac VR „Zaręczyny” (autorstwa Misha Kolbe), do której testowo zrealizowana została audiodeskrypcja oraz wsparcie asystentów i tłumaczy PJM na wystawie. Bilet w cenie 5 zł dostępne on-line.

  Image
  budynek MOS w Krakowie
  Wejście do MOS, ulica Rajska 12

  Wydarzenia towarzyszące

  Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. 

  • Creative Industry Platform - Biennale zakończy spotkanie otwarte w formie prezentacji innowacyjnych technologii podczas finisażu wystawy dnia 28.11.23 dla przemysłów kreatywnych z udziałem przedstawicieli branży. Podczas finału ogłoszone zostaną wyniki konkursu IT is ART będącego współpracą AGH oraz AYA Found.
  • Dostępne czwartki - w listopadzie odbędzie się seria specjalnych oprowadzań skieorwanych do osób z dodatkowymi potrzebami. Dostępna będzie audoiodeskcypcja oraz tłumacz PJM. Harmonogram wygląda nastepująco:
   • 2.11, godz. 16:00 – 18:30 – AD i PJM
   • 9.11, godz. 11:00 – 14:00 - PJM
   • 16.11 godz. 11:00 – 13:30 – AD i PJM
   • 23.11, godz. 16:00 – 18:30 - PJM

   

  W lokalizacjach Galeria Apterka oraz  Galeria I  odbywać się będą wydarzenia towarzyszące Biennale. Więcej informacji w linkach poniżej:

  • Dawid_2 | 3/11/2023 | Inastalacja stworzona z pomocą fotogrametrii, tworząc przestrzenne chmury punktów. Praca komentuje nowe modele rzeczywistości i niejednorodności miejsca, czasu i akcji.
  • Dark energy voice / ダークエネルギーボイス | 18/11/2023 | Performence audiowizualny ze specjalnym udziałem 神田綾子  (Ayako Kanda). Performance wykorzystujący wizualizacje oparte o generowane na podstawie dźwięku obrazy.
  • TRANS/IT/US | 3/11/2023 |  Zestaw pocztówek stworzonych na bazie aktywności Alka Janickiego i jego przyjaciół ze Polski, Ukrainy, Włoch i Japonii, prezentowana w formie analogowych kartek pocztowych, które nigdy nie zostały wysłane.