Image
flaga ukrainy

Kultura Futura Świt - resume

Kultura Futura Ukraina

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbyła się wystawa podsumowująca współpracę ponad 20 organizacji działających na rzecz społeczności ukraińskiej. 
 

Ponad rok temu Fundacja AYA Found, kierowana przez Aleksandra Janickiego, rozpoczęła działania mające na celu pomoc społeczności ukraińskiej. Powstanie inicjatywy wynikało z potrzeby szybkiego reagowania na wydarzenia na Ukrainie oraz chęci integracji społeczności obu krajów. W ciągu roku odbyło się ponad 27 wydarzeń, w których wzięło udział kilkaset osób.

Na wystawie można było zobaczyć liczne zdjęcia, filmy oraz materiały dotyczące działań Fundacji AYA Found, w tym m.in.:

  • Projekty kulturalne, takie jak organizacja koncertów i wystaw sztuki ukraińskiej w Polsce..Ukraińscy artyści mieli możliwość prezentacji swoich prac i kompozycji w krakowskich galeriach i miejscach kultury. W ramach tych działań Fundacja AYA Found stara się promować kulturę Ukrainy i zacieśniać więzi między Polską a Ukrainą.
  • Projekty edukacyjne, w tym organizacja szkoleń i warsztatów dla młodych ludzi z Ukrainy w zakresie nowoczesnych technologii oraz przedsiębiorczości. Celem tych działań jest wspieranie społeczności ukraińskich oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia nowych umiejętności.Przeprowadzono najróżniejsze inicjatywy: akcje integrujące lokalne społeczności - pikniki w parkach, cykle warsztatów plastycznych, fotograficznych i teatralnych dla najmłodszych. 

 Do końca marca 2023 roku w Małopolskim Ogrodzie Sztuki potrwa wystawa podsumowująca rok działalności Kultura Futura Świt. Ciekawą gratką jest oś czasu - znajdująca się na ścianie galerii na I piętrze (obok kina). Oprócz krótkich informacji o poszczególnych działaniach, na wystawie znalazło się również miejsce na kilkudziesięciu zdjęć dokumentalnych. Z kolei ściana klatki schodowej zamieniła się na twierdze strzegącą serię plakatów antywojennych wykonanych przez uczestników warsztatów.
Wystawa pokazuje jak wiele inicjtyw powstało w ciągu roku dla obywateli Ukrainy.

Zapraszamy do zapoznania się z Fotorelacją z wydarzenia


 

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.