Image
LEM – LUNAR EXPERIMENTAL MODULE

LEM – LUNAR EXPERIMENTAL MODULE

Jest to interdyscyplinarny projekt realizowany w procesie, w formie hybrydowej w APTEKA janicki gallery na którą składają się: pokazy wideo, performance, koncerty, prezentacje, wykłady oraz ekspozycja instalacji multi i semi aktywnych, rzeźb, malarstwa, fotografii, obiektów ale i literatury, muzyki itd…

Punktem odniesienia do wystawy jest dokument Adama Ustynowicza ,,Stanisław Lem – nauka i wyobraźnia” zrealizowany w 1990 roku dla BBC. Film został entuzjastycznie przyjęty przez angielskich widzów (premierowy pokaz oglądało 1,3 miliona widzów). Dokument otrzymał nagrodę za najlepszy portret artysty na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu w 1994 r. i trafił do kolekcji filmów o sztuce Louvre Muzeum we Francji.

IDEA

W „Kongresie futurologicznym” Stanisław Lem dokonuje wnikliwej analizy stanu naszej cywilizacji. Po latach, wielowątkowy projekt Alka Janickiego LUNAR EXPERIMENTAL MODULE do tej idei nawiązuje. Drogą zmierzającą do stworzenia panoramy przyszłości jest budowa platformy dialogu artystów z naukowcami, badaczami, ekspertami, sprzyjającego refleksji dotyczącej przyszłości widzianej jako proces rozpięty na linii czasu od przeszłości ku przyszłości.

Ogląd rzeczywistości zapośredniczony przez artystyczną kreację twórcy wybranego dzieła staje się punktem odniesienia dla naukowca. Celem jest spojrzenie na otaczający nas świat, z różnych perspektyw. Wystawa oparta jest na zasadzie konfrontacji artystycznych wizji, często wywodzących się z intuicji i opartych o wrażliwość twórcy z oglądem rzeczywistości wykorzystujący aparat poznawczy typowy dla metod naukowych. Tym samym dzieło sztuki skupia uwagę badacza i staje się polem reinterpretacji opartej na paradygmacie naukowym.

Autor projektu zaprosił do udziału artystów sztuk wizualnych, performerów, muzyków, literatów oraz naukowców ale też akcjonistów miejskich, studentów i dzieci. Zaproszeni do projektu twórcy, jak Ijon Tichy – gwiezdny podróżnik, próbują dociec prawdziwego obrazu świata, ukrytego za masowo wywoływanymi złudzeniami, szumem informacyjnym massmediów i platform społecznościowych, fake newsów czy manipulacji perswazyjnego języka reklamy.

Celem wystawy jest stworzenie wielowątkowej panoramy współczesności dającej wgląd w przyszłość w zgodzie z tezą Lema: „Całości nie da się sprowadzić do sumy jej składników”. Wystawa ma się stać swoistym dialogiem przeszłości z przyszłością ku przyszłości, co w sposób bezpośredni stanie się swoistym Homage dla Lema-pisarza, filozofia, futurologa, a może przede wszystkim Lema-wizjonera, który w zaskakujący sposób przewidział postęp technologiczny ale i zagrożenia, z którymi musi się mierzyć współczesny człowiek.

Wystawa jest zorganizowana w ramach Międzynarodowego Forum Kultura Futura przez środowisko artystyczne związane z Apteka Janicki Gallery we współpracy ze środowiskiem naukowym z PAN, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytety pedagogicznego w Krakowie.

Do projektu zaproszeni zostali wybitni artyści m. in.: Wilhelm Sasnal, Jan Simon, Łukasz Surowiec, Agata Kus, Karolina Kowalska, Miho Iwata, Veronika Hapchenko aktorzy m. in.: Dominika Feiglewicz, Mateusz Janicki; muzycy: Shoichi Yabuta, Antoni Ziut Gralak, Jorgos Skolias, Guy Sigsworth, Rafał Mazur; naukowcy i badacze m. in.: prof. Andrzej Jajszczyk PAN, Prof. dr hab. Marta Kudelska, prof. Tomasz Placek, dr Cezary Ulasiński; literaci m. in.: Maciej Piotr Prus, dziennikarze, badacze m. in. Natalia de Barbaro, Prof. Rafał Matyja, Robert Makłowicz; środowisko artystów-aktywistów miejskich CSW WiewiórkaObcy w mojej szafie. W projekcie bierze też udział liczne grono studentów uczelni artystycznych w tym grupa Wtorek realizująca projekty w przestrzeni publicznej.

 

LUNAR EXPERIMENTAL MODULE

Autor projektu / kurator: art. Aleksander Janicki

Koordynacja: Lena Witkowska

Współpraca:

  • Olympia Gallery
  • Re-Fenster / AGH
  • Teatr im. J. Słowackiego
  • Teatr KTO

Organizacja: AYA Found / APTEKA janicki gallery

Produkcja: PerForm, Studio ART V

pasażerowie: artyści, naukowcy, badacze, grupy: artystyczne, naukowe, badawcze

Artyści i naukowcy biorący udział w projekcie LEM – Lunar Experimental Module:

Bruchnalski Filip

Dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zdobywca Grand Prix w konkursie IFLA EUROPE. Jego projekt Porządek rzeczy został zaprezentowany w BWA Tarnów w 2019 r. w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rzeczy i ludzie. Uczestnik wystawy pokonkursowej XII Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Finalista 11. Triennale Grafiki Polskiej.

Image
Chętko Andrzej

Chętko Andrzej

W 1976 ukończył PWSSP w Łodzi (obecnie ASP). Do emerytury był pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (prowadził Pracownię Działań Zintegrowanych). Projektuje okładki, plakaty i druki okazjonalne. Jako animator kultury współtworzył m. in. Festiwal Mediów Łodzi i klub Forum Fabricum. Jest współautorem polskiej edycji komiksu Maus. Pracował także jako członek redakcji „Kroniki miasta Łodzi”. Jako niezależny artysta uprawia performance i poezję konkretną. Jego prace znajdują się w kolekcjach m. in. WRO i Galerii Wymiany MoMA.

Image
Chołoniewski Tomek

Chołoniewski Tomek (1977 – 2021)

Artysta muzycznej sceny eksperymentalnej i improwizowanej. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej (2002). W 2012 r. wydał solowy album zatytułowany Un, a w 2014 w składzie Sympli Romatikó zatytułowany nazwą zespołu. W ramach powołanego w 2013 r. Instytutu Intuicji wykonywał koncerty improwizowane wspólnie z Pauliną Owczarek, Michałem Dymnym i Rafałem Mazurem. Przez wiele lat, w ramach Formacji HiQ, współpracował z wymienionymi muzykami oraz z Alkiem Janickim performerem tworzącym wizualne partytury – przez lata w Galerii i!, Apteka janicki gallery, Muzeum Manggha, MOCAK’u i … Japonii. Współpracował m. in. z Tomaszem Stańko, Włodzimierzem Kiniorskim, Olgą Szwajgier, Krzysztofem Knittlem. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, brał udział w międzynarodowych warsztatach i festiwalach muzycznych, kooperował z gwiazdami muzyki współczesnej, improwizowanej i jazzu takimi jak m. in. Phil Minton, Frédéric Blondy czy Le Quan Ninh. Był postacią festiwali Audio Art i Unsound. Był członkiem Moon2 i Theme. Komponował muzykę do filmów i spektakli. Włączył się do prac nagraniowych do płyty zespołu Morświn Rewolucjaaa (2021).

Image
de Barbaro Natalia

de Barbaro Natalia

Psycholożka i socjolożka, trenerka umiejętności społecznych. Autorka warsztatów dedykowanych kobietom Własny Pokój. Felietonistka „Wysokich Obcasów” i „Charakterów”. Laureatka Nagrody „Zeszytów Literackich” im. Konstantego A. Jeleńskiego za debiut. Wydała dwa tomiki wierszy: Ciemnia (Zeszyty Literackie, Warszawa 2010) i Tkanka (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017). Wiersze de Barbaro były tłumaczone na sześć języków. W 2020 roku napisała bestsellerową książkę Czuła Przewodniczka.

Image
Długosz Mirosława

Długosz Mirosława

Dr inż., adiunkta w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się takimi zagadnieniami jak: sztuczna inteligencja, systemy inteligentne i projektowanie robotów.

Image
Feiglewicz Dominika

Feiglewicz Dominika

Aktorka, koordynatorka dostępności w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Absolwentka aktorstwa dramatycznego na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Dyplom magisterski poświęciła tematowi sztuki jako terapii indywidualnej. W ten sposób przeszła do działań w teatrze z osobami wykluczonymi. Założycielka i prezeska Fundacji Migawka zajmującej się włączaniem osób niesłyszących i niedosłyszących do aktywnego tworzenia sztuki. Zdobywczyni nagrody Tukana Dziennikarzy na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za „konsekwencję w poszukiwaniach artystycznych, w których język migowy zamienia się w gest performatywny i staje się pełnoprawną formą wyrazu, istniejącą na scenie równolegle ze śpiewem Natalii Orkisz oraz za pokazanie, że można śpiewać, nie wydając z siebie głosu”. Laureatka nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z Alkiem Janickim w ramach akcji: Dziękujemy i Isolation Confrontation.

Gijbels Fred

Absolwent Uniwersytetu w Amsterdamie w dziedzinie nauk behawioralnych – psychologia eksperymentalna (1970). W latach 60. aktywista, wiceprzewodniczący Krajowego Związku Ruchów Studenckich. Przebywał w Pradze tuż przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego. W latach 70. pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Lejdzie. Uczył psychologii eksperymentalnej i prowadził w tej dziedzinie badania. W latach 80. doradca polityczny w Ministerstwie Finansów i w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Radny miejski i przewodniczącym grupy parlamentarnej socjaldemokratów w mieście Alphen a/d Rijn/ NL. W latach 1993 – 2016 doradca w dziedzinie administracji publicznej (Public Affairs) dla krajów byłego bloku wschodniego (kraje bałtyckie, kraje z Grupy Wyszehradzkiej, Bałkany, Rumunia, Uzbekistan, Azerbejdżan, Gruzja). Tworzy „fobiekty” i zajmuje się fotografią.

Głodek Tomek

Artysta grafik, animator, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser i twórca artystycznych filmów animowanych, wideoklipów scenicznych oraz licznych spotów reklamowych i prezentacji. Jego autorskie filmy animowane wyświetlane były na czołowych światowych festiwalach m.in. Barcelonie, Lipsku, Norwich, Belgradzie, Krakowie oraz w Centrum Pompidou. Beneficjent grantów Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Inspirują go rozwiązania formalne twórców animacji ery analogowej – zarówno w sferze technologii, jak i języka narracji.

Image
Gralak „Ziut” Antoni

Gralak „Ziut” Antoni

Trębacz, kompozytor, muzyk sesyjny, producent muzyczny, współtwórca jazz-rockowej formacji Tie Break. W latach 80. związany z nurtem polskiego off jazzu. Występował ze Sforą, Woo Boo Doo, Free Corporation. Grał z orkiestrą Jerzego Miliana i z punkową Śmiercią Kliniczną. Był członkiem Young Power. Lider grup Graal i YeShe. Współpracował i nagrywał z m. in. Twinkle Brothers, Voo Voo, Automatik, Stanisławem Sojką, Jass Tri, Masala Sound, Marcinem Świetlickim, Tymański Yass Ensemble. W 2021 Ziut Gralak na zaproszenie Alka Janickiego, w ramach akcji w przestrzeni publicznej Tabula Rasa odegrał hejnał Wesołej i w ten sposób symbolicznie przesunął środek krakowskiego uniwersum z Rynku Głównego do epicentrum kwartału Wesoła, czyli centrum miasta przyszłości e-Polis.

Image
Hapchenko Veronika

Hapchenko Veronika

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2021). Stypendystka Fundacji Elizabeth Greenshields (2017), Rektora ASP w Krakowie (2019). Finalistka 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2021). Otrzymała wyróżnienie regulaminowe na 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 oraz wyróżnienie „Magazynu Szum”. Autorka wystawy indywidualnej w Galerii i! w Krakowie (2021). Obecnie artystka bada początki rewolucji październikowej oraz pojawiające się równolegle motywy ezoteryzmu i okultyzmu, które miały oddziaływać na postawy artystów, pisarzy i poetów w tamtym czasie.