Nowa Przestrzeń - jak studenci widzą przyszłość Krakowa?
Od 2009 r. krakowskie uczelnie wyższe realizują projekt ,,Nowa Przestrzeń”, gdzie studenci różnych kierunków wspólnie projektują swoją wizję przyszłości Krakowa. Co roku inny motyw przewodni - i tak już od 14 edycji.
24 kwietnia 2023 odbyła się w Muzeum Politechniki Krakowskiej wystawa prac studentów zbierająca najciekawsze projekty powstałe w ramach współpracy z ostatnich 8 lat. W roku 2021 takim tematem były “Przestrzenie troski”. Studenci wspólnie pracowali nad konceptami dotyczącymi nowego zagospodarowania Krakowskiej ,,Wesołej”. Wychodząc od raportu z konsultacji społecznych studenci przygotowali w sumie siedem propozycji, z którymi można zapoznać się na stronie ASP.
Koncept opiera się na tworzeniu komplementarnych zespołów i wymianie doświadczeń. Studenci i studentki socjologii uczą swoich kolegów socjologii przestrzeni, psychologii społecznej czy metodologii badań społecznych. Poznają tajniki wibroakustyki czy praktycznego wdrażania koncepcji przestrzennych. W ramach warsztatów uczestnicy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące oczekiwań odbiorców/użytkowników względem funkcjonalności i estetyki miejskich przestrzeni oraz relacji między tymi procesami. Pracując w ten sposób uczestnicy warsztatów poznają różnorodne aspekty projektowania przestrzeni miejskich, pytając o istotność funkcji i estetyki dla odbiorców, relację między cechami estetycznymi i funkcjonalnymi oraz rolę przestrzeni użyteczności publicznej we współczesnej tkance miejskiej.
Program "Nowa Przestrzeń" ma na celu zintegrować środowisko zawodowe, kształcić uczestników w efektywnej współpracy w zespołach multidyscyplinarnych oraz uwrażliwić na problemy miejskiej przestrzeni publicznej. Działania programu obejmują diagnozowanie i projektowanie przestrzeni miejskich, podnoszenie kompetencji zawodowych. Dodatkowo, promuje twórców i opracowane przez nich rozwiązania poprzez wystawy, udostępnianie projektów instytucjom miejskim oraz publikacje.