Image
Tabula Rasa - performance

Tabula Rasa / performance / Wesoła Art Park

TABULA RASA/ Alek Janicki/ Kultura Futura
Antoni Gralak/ Formacja HiQ/ ASP/ Teatr KTO
Wesoła Art Park/ 19.06.2021/ godz. 21.00/ ul Śniadeckich 7-13

Akcja parateatralna w przestrzeni publicznej

Zapowiedź wydarzenia:

Międzynarodowe Forum Kultura Futura, OEES, Teatr KTO, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Teatr im. J. Słowackiego oraz przedstawiciele środowiska artystycznego, akademickiego Krakowa i NGO’sów wraz z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa zapraszają na niecodzienną akcję pt. Tabula rasa autorstwa Alka Janickiego. Akcja ma się odbyć, z czynnym udziałem Państwa, w przestrzeni publicznej w sobotę 19.06.2021 roku o godz. 21 na ul. Śniadeckich 7-13.

Tabula rasa to metaforyczne nawiązanie do arystotelesowskiej idei duszy – niezapisanej tablicy u początków życia. Nowa Wesoła właśnie się rodzi – zacznijmy tę tablicę zapisywać wspólnie.

Nie przypadkiem zapraszamy w Noc teatrów. Parafrazując Stanisława Wyspiańskiego: Teatr Nasz widzę ogromny. Sceną intrygujących przemian, ma być właśnie Wesoła. To zarazem symboliczne podsumowanie działania obywatelskiego ruchu skupionego wokół idei WESOŁA – niezwykłego kwartału miasta, który zmienia swoją tożsamość. Ze sfery marzeń przechodzimy do etapu twórczego działania. To czas inicjacji aktu twórczego. Po etapie konsultacji społecznych, debat, doniesień medialnych, kreowanych przez obywateli Krakowa, przechodzimy do konkretnych działań. Jakich? Co ma wspólnego kamień węgielny, hejnał i Z archiwum X-Ray? A Krakers, Miesiąc Fotografii, styl Vintage czy Dzeus II i Reverso? A Fundacje: Migawka, L’Arche, projekt Pracownie do wglądu? Spotkajmy się na Wesołej, a wszystko stanie się jasne.

Zapraszamy!
Międzynarodowe Forum Kultura Futura

P.S.
Wszystkich, chcących wziąć czynny udział w performance, prosimy
o zaopatrzenie się w latarkę „czołówkę” i narzędzie do pisania, rysowania lub malowania.
Do zobaczenia w sobotę!

Żałujcie, że nie widzieliście swoich oczu, kiedy rysowaliście. Ja sobie spacerowałem pomiędzy Wami i obserwowałem to skupienie, to kiedy cała przestrzeń zatrzaskuje się między oczami a kartką papieru czy powierzchnią obrazu. Jestem trochę wzruszony, ponieważ widzę tutaj przyszłość naszego miasta, widzę miasto, w którym mieszkańcy tworzą, nie są biernymi zjadaczami kultury, ale każdy ma coś od siebie do powiedzenia. Bardzo Wam wszystkim serdecznie dziękuję i gorąco wierzę, że tutaj w tym miejscu zacznie bić nowe serce naszego miasta, w którym my wszyscy razem będziemy uczestniczyć, każdy będzie miał coś swojego do zaproponowania. Alku, bardzo serdeczne dzięki, to wielkie wydarzenie, początek nowej ery Krakowa, w którym nie chodzimy tylko po muzeach, ale to my tworzymy sztukę. Serdeczności.

prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

 

Podziękowania dla:
Teatr KTO
Przystanek Wesoła
Open Eyes Economy
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego

Transmisja z wydarzenia tutaj:

Image
Tabula Rasa - teaser

Performance w sposób symboliczny zakończył etap debat i konsultacji społecznych, dotyczących zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wesoła – rejon ulicy Kopernika”. Poszpitalne budynki wykupione przez miasto Kraków nadal służyć będą dobru obywateli, jednak poza dbałością o zdrowie ciała, służyć będą również zdrowiu ducha Krakowian.

Konsultacje społeczne wskazują w sposób jednoznaczny, że dla obywateli istotne jest, aby z jednej strony Wesoła nabrała nowego charakteru – stała się miejscem innowacji, sztuki, zieloną oazą w centrum miasta, z drugiej jednak ważnym pozostaje zachowanie historii i medycznego dziedzictwa tego miejsca.

Po zakończeniu konsultacji społecznych można przejść do kolejnego etapu działań – kreacji nowej Wesołej, wdrażania w życie wysuniętych przez mieszkańców pomysłów i wizji nowego centrum Krakowa dla Krakowian. Obok historycznego, przyciągającego tłumy turystów Rynku Głównego, Kraków potrzebuje również obszaru dla samych Krakowian – miejsca odpoczynku i sztuki, zaplanowanego w oparciu o nowoczesne myślenie o strukturze miasta, której główną funkcją jest dbałość o dobrostan obywateli.

100 sztalug, na każdej biała, czekająca na wypełnienie kartka. Biała karta historii Wesołej, która czeka na zapełnienie nową treścią i znaczeniem.

Artyści, naukowcy z krakowskich uczelni, społecznicy, zainteresowani losem Wesołej mieszkańcy Krakowa, miłośnicy sztuki. Wszyscy oni stanęli przed białą kartką ustawioną na sztalugach, kładąc w ten sposób symboliczny kamień węgielny pod nową Wesołą. Tabula rasa zaczęła wypełniać się indywidualnymi wizjami, planami, marzeniami, obrazami naszej małej Wesołej, tego, jakim miejscem chcielibyśmy ją widzieć.

Akcji towarzyszyła muzyka w wykonaniu Antoniego Ziuta Gralaka i Formacji HiQ. Hejnał symbolicznie wybrzmiał na Wesołej i uczynił z niej nowe centrum miasta dla samych Krakowian.

Wystawa z okazji 125-lecia polskiej radiologii, interaktywne muzeum medycyny, park, hub nowych technologii Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Komiksu? Pomysłów nie brakuje, a teraz wchodzimy w fazę ich realizacji. Zobaczmy, jak miasto zmienia się na naszych oczach.