Image
intymność w zawodzie aktora

Czy już wolno rozmawiać o edukacji seksualnej?

Kultura Futura Edukacja

O jakich inicjatywach edukujących seksualnie warto wiedzieć? Czy zastąpią one zajęcia  WDŻWR, które często były traktowane z pobłażaniem zarówno ze strony nauczycieli jak uczniów?

 

Edukacja seksualna stanowi ważny element procesu kształcenia, który dostarcza młodym ludziom wiedzy i umiejętności niezbędnych do zrozumienia swojego ciała, relacji interpersonalnych oraz aspektów związanych z seksualnością. Pomimo kluczowego znaczenia dla zdrowego rozwoju jednostki i społeczeństwa jako całości, edukacja seksualna w Polsce stanowi temat, który wciąż wywołuje kontrowersje i debaty.

Jednak od kilku lat w Polsce tworzonych jest coraz więcej inicjatyw, które śmiało obalają tabu jakim jest temat seksu, walcząc przy tym o podniesienie świadomości o seksualności wśród społeczeństwa. Poniżej wyróżniamy 5 inicjatyw, które warto znać.


1. SEXED
To bardzo znana inicjatywa zapoczątkowana przez Anję Rubik. Stanowi jeden z najważniejszych ośrodków edukacji seksualnej, którzy wspierają człowi  psycholodzy/lożki i seksuolodzy/lożki w kraju. Jest multimedialną platformą, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. Ostatnio, z ramienia fundacji  została wydana kolejna książka pt. „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”.
Dostępny do kupienia tutaj.

Image
Sexed PL książka


 

2. Sexon - Avalon
O seksualności osób z niepełnosprawnością mówi się mało, dlatego z pomocą przychodzi Projekt Sekson Fundacji Avalon. Działając od 2019 r. porusza temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. Sekson edukuje przeciwdziała dyskryminacji, wykluczeniu i stereotypom, działa na rzecz  zmiany społecznej i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Dąży do tego, aby postulat „seksualność jest częścią nas wszystkich – niezależnie od płci i stopnia sprawności” stał się rzeczywistością.  W ramach projektu prowadzone są liczne webinary, wykłady i wywiady, a na straży merytoryki stoją specjaliści i specjalistki z zespołu eksperckiego. Zapraszamy do obejrzenia.


3. Sztuka bez wstydu 
Edukacja seksualna połączona z obrazami z muzeów?
Ostatnio zrobiło się bardzo głośno o kampanii “Sztuka bez wstydu” stworzonej przez Durex, firmę Reckitt oraz Grupę Ponton, która w kreatywny sposób uczy o bezpiecznym seksie. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości znane polskie dzieła sztuki stały się przewodnikami z pigułką wiedzy na temat seksualności. Obrazy "opowiadają" m.in. o chorobach przenoszonych drogą płciową i roli komunikacji podczas współżycia. Jak to działa?


Aplikacja skanuje obraz, po czym na ekranie telefonu widać jego wersję wraz z dodatkowymi graficznymi elementami, np. emoji bakłażana lub serduszka. Oprócz tego na smartfonach wygeneruje się ciekawostka dotycząca seksualności. Np"Stańczyk" opowiada o nazewnictwie miejsc intymnych,"Babie lato" wyjaśnia kwestie dotyczące masturbacji i fantazji,  a "Dama z gronostajem" dostarcza informacji o świadomej zgodzie.
Zapraszamy do zapoznania sią z tą ciekawą inicjatywą.

 

4. Jak to robić?
Skoro już o firmie Durex mowa to nie można pominąć contentu edukacyjnego publikowanego na platformie You Tube. Już od kilku lat we współpracy z Grupa Ponton i produkcją STUDI powstaje serial o edukacji seksualnej. Wszystkie treści merytoryczne podawane są w przyjemny sposób.

5. Co z tym seksem? - apikacja
Jeśli wolimy mieć wszystko w jednym miejscu to aplikacja może być dla nas idealna. Zawiera rzetelnie przygotowane kursy i wyzwania.  Kursy to paczki wiedzy dotyczące konkretnego zagadnienia związanego z seksualnością. Wyzwania to limitowane wydarzenia składające się z zadań, ćwiczeń lub innych wskazówek. Są one szczegółowo opisane w formie tekstowej oraz video. Każdy ma możliwość zadawania  anonimowych pytań. Pomysłodawczynią tego projektu jest Katarzyna Koczułap. Do pobrania na google.play
 

 

6. Spójrz na Siebie
Aby mówić o seksualności warto odkryć najpierw swoje ciało, a z akceptacją swojego ciała wśród nastolatków może być ciężko. Jak podkreślają założycielki pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii angażującej młodzież. Celem kampanii “Spójrz na siebie” jest  uświadomienie nastolatkom, że wygląd zaczyna się w głowie. Chcąc zrewolucjonizować myślenie młodych założycielki prowadzą prelekcje w szkołach, warsztaty z samoakceptacji dla młodzieży oraz warsztaty z ciałopozytywnego wychowania dla pedagogów. Zapraszamy na social media kampanii, gdzie również pojawia się wiele merytorycznych i angażujących treści lub na stronę WWW projektu

 

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.