Image
tekst przedstawia labolatorium

Medyczne startupy

Kultura Futura Medycyna

Rewolucja medyczna napędzana przez innowacyjne start-upy przekształca sposób diagnozowania i leczenia, wpływając na przyszłość opieki zdrowotnej na całym świecie.

Medycyna przechodzi rewolucję, która zmienia sposób diagnozowania, leczenia i dbania o zdrowie pacjentów. W ostatnich latach obserwujemy rosnącą liczbę start-upów medycznych, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania i niejednokrotnie rewolucjonizujące standardowe metody leczenia. Sztuczna inteligencja (AI) wspiera lekarzy w diagnostyce, analizując wyniki badań i obrazów medycznych. Robotyka pozwala na precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi, drukowanie 3D tkanek i narządów otwiera nowe perspektywy w medycynie regeneracyjnej, z kolei technologia CRISPR  umożliwia edycję genów, co może prowadzić do leczenia wielu chorób genetycznych.


Do ciekawych start-upów medycznych można zaliczyć np. Butterfly Network, które opracowało przenośny ultrasonograf, umożliwiający szybkie i precyzyjne diagnozowanie schorzeń. Inne obiecujące startupy to Tempus, zajmujący się analizą genetyczną w onkologii oraz Intuitive Surgical, producent zaawansowanych systemów robotycznych stosowanych w chirurgii. Dzisiaj jednak skupimy się na dwóch innowacyjnych start-upach z Polski - mowa tutaj o Emote i Micronose. Te dwa start-upy poczyniły znaczące postępy w swoich obszarach, kierując się zaangażowaniem w poprawę opieki nad pacjentem i rozwiązywaniem istotnych problemów medycznych.



MICRONOSE

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się wzrost liczby osób cierpiących na alergię. Alergicy stanowią tutaj około 30% społeczeństwa, jednak odsetek ten nieustannie wzrasta. Co robić? Z pomocą przychodzi tutaj Microsone czyli pierwsza, naturalna, donosowa terapia alergii oparta o wyspecjalizowane probiotyki. Głównymi założycielkami Micronose są dwie naukowczynie – dr hab. inż. Sabina Górska i dr Agnieszka Razim z Polskiej Akademii Nauk. Jak same mówią: ,,Naszą największą motywacją są nasze dzieci, które cierpią na alergię. Nie bez znaczenia był również nasz udział w V Szkole Pionierów PFR, w trakcie której upewniłyśmy się, że ten pomysł ma przyszłość. W ramach zajęć przeprowadziłyśmy liczne analizy i ankiety, które pokazały nam, że alergicy nie są zadowoleni z dotychczasowej terapii, a czasem nawet rezygnują z jej stosowania, ponieważ nie chcą używać tzw. chemii. Wtedy podjęłyśmy decyzję o tym, że czas przenieść nasz produkt z półek laboratoryjnych na półki apteczne”. 



Dlaczego Micronose to rewolucja? 

Obecnie istnieją dwa sposoby radzenia sobie z alergią wziewną czyli na tzw. pyłki. Najczęściej stosowana jest  terapia oparta na lekach anty-histaminowych i sterydach, jednak jest to kuracja działająca objawowo - nie leczy, a jedynie wycisza objawy alergii. Stosowanie tych leków nie jest obojętne dla naszego organizmu. Pacjenci zgłaszają liczne skutki uboczne w postaci uczucia senności i otumanienia czy bólu głowy. Co gorsza, długotrwałe stosowanie sterydów może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu oraz powodować trudne do odwrócenia zmiany w śluzówce nosa. Drugim sposobem na alergie są bolesne i długotrwałe odczulania, które nie zawsze bywają skuteczne.
Jak mówi dr hab. inż. Sabina Górska -  “Innowacja w przypadku Micronose polega na połączeniu naturalnego leku w postaci bezpiecznych bakterii probiotycznych z 10 latami badań, które potwierdziły skuteczność tych bakterii w przywracaniu właściwego balansu immunologicznego w górnych drogach oddechowych. Micronose to naturalna i bezpieczna alternatywa dla obecnie stosowanego leczenia. Terapia nie wiąże się ze skutkami ubocznymi, jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Micronose to innowacja produktowa – proponujemy produkt na miarę potrzeb świadomego klienta, który nie chce korzystać z syntetycznych form terapii. Obecnie na rynku nie ma tego typu rozwiązania”.

Warto jeszcze dodać, że startup powstał z inicjatywy naukowców. Założycielki współpracują z ekspertami różnych dziedzin, a za wprowadzanymi rozwiązaniami stoją nie tylko innowacje, ale również ponad 10 lat badań naukowych i najnowsze dane medyczne. Młody startup wziął udział w Szkole Pionierów PFR - programie, który pomaga ekspertom z różnych dziedzin tworzyć innowacyjne firmy. Podczas Gali Finałowej start-up ten został doceniony przez jury, otrzymując finansowanie na dalszy rozwój.
Unikalność i dysponowanie wyspecjalizowanymi szczepami probiotycznymi o działaniu przeciwalergicznym stawia produkt Micorosone jako produkt bezkonkurencyjny. Dodatkowo, jak przyznają założycielki - ”Naszym celem jest tworzenie globalnej spółki, która będzie liderem w dziedzinie probiotyków przeciwalergicznych. Będziemy oferować nie tylko preparaty ogólnego zastosowania ale również spersonalizowaną terapię alergii opartą o mikrobiom klienta.”

Jeśli wizje przyszłości się sprawdzą, już niedługo alergicy będą mogli spać spokojnie, a uporczywy katar, zatkany nos i inne dolegliwości alergiczne odejdą w niepamięć.


EMOTE - Early Markers Of antidepressant Therapy Efficacy

Emote opracowuje technologię, która będzie w stanie pomóc skutecznie dobierać leki osobom korzystającym z farmakoterapii w walce z problemami psychicznymi.

Leczenie depresji nie jest łatwe, a jedną z największych trudności jest dobór właściwego leku. Pierwsze efekty są widoczne dopiero po 4-8 tygodniach stosowania, a ponadto osoby z depresją muszą wypróbować ich kilka, zanim znajdą ten przynoszący poprawę.Tym samym mogą minąć długie miesiące, podczas których wielu pacjentów traci wiarę w leczenie, a nawet może podejmować próby samobójcze. Jak mówi dr Bartosz Frycz - jeden z założycieli -  „Naszym celem jest stworzenie testu diagnostycznego pozwalającego na wczesną ocenę skuteczności terapii przeciwdepresyjnej, co przełożyłoby się na nawet 4-krotne skrócenie czasu doboru leczenia. Stąd też nazwa „Emote” czyli Early Markers Of antidepressant Therapy Efficacy– wczesne markery skuteczności terapii.[...]  Nasz start-up ma swój początek w długoletnich badaniach biologicznych prowadzonych przez dr. Monikę Bijatę. Monika, motywowana przypadkiem wystąpienia depresji w jej rodzinie, opisała nieznany dotąd szlak sygnalizacyjny w mózgu związany z rozwojem tej choroby. Będąc samemu świadkiem ogromnego trudu jakie niesie ze sobą dobranie skutecznego leku przeciwdepresyjnego, Monika zastanawiała się w jaki sposób jej odkrycia mogłyby rozwiązać ten problem”. 

 

Depresja jest bardzo skomplikowaną chorobą, a jej rozwój uzależniony jest od wielu czynników, w tym predyspozycji genetycznych i warunków środowiskowych. Według World Health Organization (WHO), obecnie około jedna trzecia dorosłych cierpi na depresję, a 25% z tych osób podejmie próbę samobójczą. Najwięcej prób samobójczych jest podejmowanych podczas pierwszych 8 tygodni terapii przeciwdepresyjnej. W pierwszej fazie terapii, dzięki działaniu antydepresantów, pacjenci czują mniejszy lęk, jednak jeśli leczenie jest źle dobrane, są nadal w bardzo złej kondycji psychicznej i bez poczucia nadziei na poprawę. Dostępnych jest więcej niż 100 leków przeciwdepresyjnych, ale niestety odsetek sukcesu leczenia to mniej, niż 60% dla każdego z nich. Dotychczas bowiem nie wynaleziono wiarygodnej metody pozwalającej na ocenę skuteczności terapii przeciwdepresyjnej, a dobór leków odbywa się w losowy sposób na podstawie odczuć pacjenta. Proces ten, w niektórych przypadkach trwa nawet lata, co może prowadzić do depresji lekoopornej. W przypadku leczenia depresji czas jest kluczowy i ratujący życie. Między innymi z powyższych powodów odnalezienie odpowiednich biomarkerów skuteczności terapii antydepresyjnej, staje się naglącą potrzebą.
Innowacyjne podejście Emote może sprostać tej potrzebie, jak mówi dr Bartosz Frycz:  ,,W naszym podejściu wybór leku przeciwdepresyjnego oparty byłby o aktywność biomarkera we krwi. Ponadto dążymy do tego, aby materiałem biologicznym wykorzystanym do przeprowadzenia badania była tzw. „sucha kropla krwi”, czyli kropla krwi pobrana z opuszka palca na specjalną bibułę diagnostyczną. Dzięki takiemu podejściu badanie będzie łatwe, mało inwazyjne oraz będzie pozwalało na samodzielne pobranie krwi przez pacjenta. [...] Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie znacząco skróci czas oczekiwania na pierwsze efekty terapeutyczne, zwiększy zaufanie pacjentów do leczenia, a także dostarczy lekarzom psychiatrii skutecznego narzędzia diagnostycznego, którego obecnie nie posiadają.”

Obecnie jednak zespół Emote stoi przed najważniejszym zadaniem czyli potwierdzeniem skuteczności metody na odpowiednio dużej grupie chorych. Niestety proces pozyskiwania materiału do badań jest bardzo żmudny i dlatego stale poszukuje klinik, lekarzy psychiatrów i oczywiście pacjentów, którzy byliby zainteresowani udziałem w badaniach. Aby zwiększyć wiedzę na temat  Emote, w ostatnim czasie stworzony został profil tego start-upu w mediach społecznościowych oraz strona internetowa, gdzie można dowiedzieć się więcej o tym projekcie. Najwięcej czasu zajmują jednak same badania, które prowadzone są w Pracowni Biofizyki Komórki, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie. Bez odpowiednich badań start-up nie będzie w stanie się rozwijać, a  plany na przyszłość są obiecujące. Jak przyznaje nasz ekspert: "Ostatecznie chcielibyśmy oddać prosty, dokładny i refundowany test diagnostyczny w ręce pacjentów i lekarzy. Wierzymy, że dzięki temu leczenie depresji będzie oparte o skuteczne narzędzia diagnostyczne, co przyczyni się do poprawy zdrowia pacjentów zmagających się z tą ciężką chorobą.” 

Innowacyjne podejście Emote do opieki nad zdrowiem psychicznym stale zyskuje na popularności.  Firma uzyskała finansowanie od różnych inwestorów oraz została wyróżniona podczas Gali Finałowej V Edycji Szkoły Pionierów. Zespół stale rozwija start-up poprzez liczne współprace z klinicystami, którzy pozyskują pacjentów do badań oraz wspierają ich swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym leczenia depresji. Ponadto współpracuje również z uczelniami wyższymi oraz innymi instytutami naukowymi. To zdecydowanie przyszłość i rewolucja w naszej opiece zdrowotnej!

Image
zdjęcia przedstawia nagrodzone projekty
Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.