Image
na obrazku widzimy miasto i sieć danych oplatających centrum

Miasto danych - Podcast

Kultura Futura e-POLIS

E-polis oddaje władzę w ręce mieszkańców poprzez dane. Zbierając informacje o problemach, można z niewyobrażalną wcześniej precyzją odpowiadać na potrzeby mieszkańców. O tym jak robić to w obszarze zdrowia w mieście rozmawiamy z Anną Trawińską.

Już dziś widzimy to w medycynie — od kilkunastu lat rodzi się na naszych oczach medycyna spersonalizowana. Dzięki skomplikowanym algorytmem oraz wielkim bazom danych możemy prowadzić precyzyjne działania profilaktyczne lub odkrywać źródła chorób, zanim pierwsi pacjenci pójdą do przychodni. Podczas pierwszych tygodni Pandemii Codiv-19 wirusolodzy korzystali z analizy trendów w wyszukiwarce Google, aby przewidywać, gdzie pojawiają się kolejne ogniska. Podobne analizy prowadzono we Włoszech.

Podczas Pierwszego dnia Open Eyes Economy Summit jeden z paneli poświęcony był właśnie przyszłości miasta [Link do debaty]. Brał w nim udział Anna Trawińska, która działa w  Międzynarodowej Fundacja Medycyny obliczeniowej SANO. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anią Trawińską, z której dowiecie się Państwo:

  • Czym jest medycyna obliczeniowa i spersonalizowane leczenie? 
  • Czym jest dawstwo danych
  • Co sprawia, że w danym mieście może nam być łatwiej żyć zdrowo
  • Na co pozwalają dane, które obecnie pozyskujemy o mieście?
  • Jak dane pozwalają na lepsze projektowanie miast?
  • Na czym polega praca specjalistów do spraw medycyny obliczeniowej?
Audio file
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anną Trawińską.
Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Konkurs

Trwa główny konkurs Biennale Kultura Futura 2023. Osoby indywidualne oraz zespoły mogą zgłaszać dzieła dotykające trzech obszarów przewodnich: virtual reality, augmented reality, artificial intelligence. Organizator stawia tylko jedno wymaganie: prace muszą podlegać prezentacji w formie projekcji wyłącznie w formie aplikacji 3D wirtualnej rzeczywistości, który będzie można oglądać za pomocą okularów VR. Więcej informacji w zakładce konkurs. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.