Image
młodzi, którzy skaczą

Młodzi też potrafią!

Kultura Futura Dostępność kultury

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak młode pokolenie przyczynia się do tworzenia kultury dostępnej dla wszystkich? Poznajcie inspirujące historie młodych twórców, którzy, za pomocą swoich unikalnych projektów społecznych zmieniają kulturę na otwartą, pozbawioną barier.

Żyjemy w czasach, w których młode pokolenie udowadnia, że różnorodność jest siłą napędową nowoczesnej kultury. Przyczyniając się do transformacji społeczeństwa młodzi coraz częściej w pełni świadomi potencjału zmiany społecznej, kształtują kulturę, która staje się bardziej dostępna i pozbawiona barier. Stojąc na czele pasjonujących projektów społecznych i inicjatyw, czynnie biorą udział w budowaniu społeczeństwa, w którym każdy ma równe szanse i możliwości.

Większość licealistów i studentów pierwsze kroki w realizacji projektów, poznając narzędzia profesjonalnego zarządzania, stawia w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jest to pierwsza w Polsce olimpiada projektów społecznych, która polega na stworzeniu przez młodych inicjatywy odpowiadającej na problem społeczny, który zauważają w swoim otoczeniu. Ucząc się pracy w zespole, komunikacji, pełni wiedzy, kreatywności i determinacji, młodzi ludzie  coraz częściej angażują się w tworzenie projektów społecznych, które mają na celu poprawę życia osób z niepełnosprawnościami.
 

Te innowacyjne inicjatywy zaskakują swoją różnorodnością i siłą wpływu - od projektów technologicznych, poprzez kulturalne, aż po edukacyjne. Wszystkie one mają jednak jedno wspólne: dążą do stworzenia społeczeństwa, które jest bardziej inkluzywne i dostępne dla wszystkich. 

Poniżej przybliżamy 4 projekty, 4 historie, opisując zaangażowanie  27  młodych ludzi, którzy postanowili podjąć działania, aby przeciwdziałać wykluczeniu i wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Niejednokrotnie zrobili zamieszanie i szum w mediach, zebrali wokół siebie ogromne ilości interesariuszy i sympatyków, a jednocześnie pokazali, że młodzież ma ogromny potencjał do tworzenia pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie.
Poznajcie ich ⬇️

100 NA START

Dotychczas przemysłowo produkowane książki dla dzieci niewidomych i słabowidzących charakteryzowały się wyłącznie pismem brajlowskim. Książki te, pozbawione były przestrzennych obrazów, które pomagają rozwijać wyobraźnie i kreatywność każdego dziecka. Widząc brak dostępnych pomocy edukacyjnych przyczyniający się do wykluczenia i nierównego traktowania dzieci z dysfunkcją wzroku, szósta licealistów z Krakowa  zdecydowała się stworzyć projekt -  100 na START!
W ten sposób stworzyli zbiórkę funduszy na wyprodukowanie pierwszego na świecie nakładu innowacyjnych książeczek autorstwa Pani doktor Karoliny Banaszkiewicz-Badury. Zawierają one nie tylko tekst pisany alfabetem Braille'a, ale także czarnodruk i co najważniejsze - przestrzenne i kolorowe ilustracje (w liczbie 100 książek).
Jak mówili w wywiadzie dla portalu Onet.pl  założyciele projektu: “Książka jest  uniwersalna i dostępna dla wszystkich. Korzystać z niej mogą zarówno dzieci niewidzące, jak i widzące. W środku znajduje się treści pisane w dwóch wariantach: powiększoną czcionką oraz alfabetem Braille’a.  Obok tekstów znajdują się obrazki wytworzone w technologii druku UV który, w przeciwieństwie do tłoczenia, jest bardzo precyzyjny - nawet najmniejszy element jest bardzo dobrze wyczuwalny. Druk odbywa się poprzez nakładanie specjalnej farby, która zostaje natychmiast utwardzona światłem ultrafioletowym. Dzięki wielokrotnemu naniesieniu na siebie warstw druku możemy uzyskać dowolnie wybraną strukturę w ramach przyjętej wysokości reliefu. W tym przypadku mówimy o 300 mikronach. To pozwoliło uzyskać zupełnie nową jakość obrazków. Ilustracje są duże, barwne i zachęcające do zabawy.”
Miesiące intensywnej pracy nad: kampanią społeczną, zrzutką internetową, publicznymi zbiórkami i pozyskiwaniem firm do współpracy zaowocowały zebraniem ponad 39 tysięcy złotych. Dzięki temu wydrukowano  aż 150 książek dotykowych! W tym także anglojęzyczną  wersje książki pt. “The Red and the blue”. Finalnie innowacyjne książeczki dla dzieci trafiły do tysięcy podopiecznych i z 28 ośrodków w Polsce i za granicą. W Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii inicjatywa 100 na START otrzymała Złotego Wilka w kategorii - (najważniejszą nagrodę przyznawaną podczas tego konkursu).  Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o projekcie oraz poznać dalsze losy tego projektu serdecznie zapraszamy tutaj

migaMY 

Do niedawna język migowy był  dla  wielu osób jedynie jako dziwną choreografią przypadkowych, machających znaków.  Jednak coraz częściej zyskuje on na popularności.  Pomyślmy tylko,  z jak ogromną precyzją osoba posługująca się tym kodem językowym musi wykonać gest, aby został on odczytany i zrozumiany. Tu nie ma przypadkowego kiwnięcia palca, skinienia głowy czy zgięcia ręki. Czy zdajemy sobie sprawę, że istnieje kilka odmian tego języka na całym świecie? Jednym z projektów popularyzujących naukę języka migowego, a także walczącym ze stereotypami jest głośna inicjatywa trzech dziewczyn: Agaty Szpili, Marii Błażewskiej oraz Wiktorii Wójtowicz, czyli migaMY. Warszawskie licealistki obrały za cel stworzenie kampanii społeczno-edukacyjnej. Skupiając się na uświadamianiu swoich rówieśników, razem z Polskim Związkiem Głuchych i Warszawskim Biurem Edukacji stworzyły serię materiałów edukacyjno-dydaktycznych, które trafiły do 800 szkół z całej Polski. Z kolei w swojej kampanii na mediach społecznościowych o skutecznej komunikacji z Głuchymi  - "Jak cię widzą, tak cię słyszą” dotarły aż do 130 000 osób tworząc  wideo podcasty z ciekawymi osobami związanymi ze światem ciszy. Dziewczyny swoim projektem zachwyciły jury podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii i otrzymały Złotego Wilka w kategorii Pitch Contest. Od tecgo momentu migaMY działa cyklicznie.

 NADzwyczajni
Na łamaniu stereotypów dotyczących sposobu funkcjonowania osób niepełnosprawnych skupili się również założyciele inicjatywy - NADzwyczajni, którzy wsród społeczności lokalnej w Kurtuzach (woj.pomorskie) zorganizowali warsztaty z souvre vivre w kontekście osób z niepełnosprawnością.  Jak mówi członkini projektu Zuzanna Breza- “Naszym celem było, podkreślenie, że każdy ma w sobie coś NADzwyczajnego i może spełniać marzenia. Ludzie często patrząc na osoby z niepełnosprawnością koncentrują się wyłącznie na niepełnosprawności, a nie po prostu na osobie. Rolą projektu była zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością przez społeczeństwo poprzez łamanie w ciekawy sposób stereotypów na ich temat.” Warsztaty w szkołach, kampania społeczna i liczne poboczne akcje (m.in. konkursy, zbiórki nakrętek itp.) zostały zwieńczone finałowym wydarzeniem - “Oko w oko z niepełnosprawnością” w Kartuskim Centrum Kultury. Podczas eventu społeczność lokalna mogła aktywnie uczestniczyć w panelach i dyskusjach dotyczących dostępności.  Według badań przeprowadzonych po zakończonym projekcie wynika, że inicjatywa wywołał duże wrażenie na odbiorcach, a przekazywane treści zmieniły myślenie o osobach z niepełnosprawnością, przyczyniając się do zmiany poglądów na temat dostępności i otwierania się na nowe. NADzwyczani otrzymali nagrodę -  Srebrnego Wilka - za najlepszy projekt w województwie pomorskim. 
 

Image
zespół nadzwyczajni po otrzymaniu nagrody

TAKsprawni
Wspinaczka, niegdyś uznawana za dziedzinę dostępną jedynie dla tych najsilniejszych, najsprawniejszych, dziś zyskuje zupełnie nowe oblicze. To oblicze pełne jest determinacji, odwagi i siły — nie zawsze tej widocznej na pierwszy rzut oka. To oblicze wspinaczki adaptacyjnej - wspinaczki, która nie zna granic. Dziewiątka licealistów z różnych zakątków Polski, których połączyła pasja do wspinaczki i sportu postanowiła pomóc osobom z niepełnosprawnościami, aby i oni zostali dostrzeżeni w świecie sportu.  Łamiąc stereotypy, budując świadomość społeczną razem z: Aleksandrą Mirosław (mistrzyni świata i reprezentantką Polski na olimpiadzie w Tokio oraz  Fundacją Sprawne Wspinanie pomogli osobom z niepełnosprawnościami odkrywać wspinaczkowe pasje.
Tworząc najlepsze wydarzenie publiczne w Polsce, licealiści zorganizowali charytatywne zawody wspinaczkowe w Tarnowie i Bytomiu, w których udział wzięło ponad 200 uczestników. Dochód zebrany podczas wydarzeń został przekazany na Fundację. Zapraszamy do śledzeniach ich w social mediach!
https://www.facebook.com/taksprawni


 

Image
cieszący się zespół taksprawni

Jeśli szukają Państwo innych interesujących historii zapraszamy serdecznie na platfromę  Zwolnionych z Teorii. Znaleźć tam można nie tylko całą gamę zrealizowanych projektów, ale również zaproszenie do wspólnego działania. Co roku tysiące młodych, za pośrednictewm tej platformy bierze sprawy w swoje ręce i podejmuje próbę tworzenia świadomego społeczeństwa. Warto śledzieć ich inicjatywy bo z pewnością o wielu z nich będzie jeszcze głośno! 
 

Image
zwolnieni z teorii - reklama
Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.