Image
Zdjęcie z otwarcia Kultury Futury. Na zdjęciu: Krzysztof Głuchowski, Arkadiusz Klej, Aleksander Janicki

Ogłoszenie Kultura Futura Biennale 2023

Kultura Futura e-POLIS

21 Października 2022 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się inauguracja przygotowań do BIennale przyszłości kultury. Tematem nadchodzącej edycji będzie “e-POLIS” - czyli rozważanie na temat miasta przyszłości.

Inauguracja nowego projektu teatru - “Biennale Kultura Futura” - holistycznej inicjatywy, która zaprasza do namysłu nad współczesnością przy użyciu praktyk i strategii artystycznych wykorzystujących nowe technologie - takich jak VR, IA, AR oraz buduje dialog między przedstawicielami interdyscyplinarnych dziedzin. Krzysztof Głuchowski (dyrektor teatru), Aleksander Janicki (kurator artystyczny projektu) oraz Arkadiusz Klej (redaktor naczelny projektu) opowiedzieli zaproszonym mediom o nadchodzących działaniach.

Uroczysta inauguracja otwarcia nowatorskiego projektu zakończona została wieczornym mappingiem autorstwa Alka Janickiego z muzyką Marii Anny Janickiej, przyciągając tłumy widzów. To multimedialne dzieło wykorzystało potencjał instrumentu Big DADA GENERATOR, który przetwarza obraz w czasie rzeczywistym.

W ramach Biennale będzie międzynarodowy konkrus poświęcony pracom z obszaur VR, IA, AR. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w Małopolskim Ogrodzie Sztuki podczas uroczystego Cretive Indystry Platform oraz w formie cyfrowej dzięki rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej. 

Tematem pierwszego Biennale jest ePolis - miasto przyszłości. Dyskusja o mieście będzie stale przenikać się między zagadnieniami miesiąca ukazującymi się na nowo powstającym wortalu, tworząc  tym samym platformę do wymiany poglądów i dyskusji dla każdego. 

Partnerem strategicznym Kultury Futury jest Carte Blanche - norweski zespół tańca współczesnego, który zawita do Krakowa na rezydencję artystyczną. Więcej informacji o planowanych działaniach w ramach Kultury Futury - znajdą Państwo na stronie projektu.

Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości jest projektem współfinansowanym z Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014–2021.

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.