Image
Logo KF

Relacja z otwarcia KULTURA FUTURA 2023

Kultura Futura Biennale

18 października odbyło się otwarcie wystawy KULTURA FUTURA - Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Technologii Przyszłości e-POLIS / Kraków 2023. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem autorstwa Alka Janickiego - pomysłodawcy oraz kuratora wystawy. 

To była wystawa - wyprawę bez granic, w której jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia twórców, artystów, naukowców, inżynierów, programistów. Gdzie kreacje z zakresu nowych mediów i algorytmiczne twory generowane przez sztuczną inteligencję stają się alternatywną naturą e-POLIS - miasta przyszłości. Biennale to pierwsze holistyczne przedsięwzięcie poświęcone sztuce i technologi przyszłości łączące multisensoryczne instalacje, projekcje wielkoformatowe, mapping, teatr i sztukę nowych mediów: VR, AI, AR i innowacje w przemyśle kreatywnym.

Video file

Biennale to kraina nieoczywista. W galerii Małopolskiego Ogrodu Sztuk na ul. Rajskiej w Krakowie powstaje niecodzienny ekosytem łączący świat realny z wirtualnym łączący sztukę z nauką i przemysłem o charakterze innowacyjnym. To miejsce eksperymentu łączące hight-tech z low-tech, wrażenia zmysłowe z intelektualną podróżą w nieznane w świecie projekcji wielkoformatowych i generatywnych z użyciem Big Dada Instalation, immersji i doznań multisensorycznych. To też swego rodzaju bio-lab wykorzystujący innowacyjną technologie z użyciem wody zdrowia BiOmedAqua służącej do uprawy roślin i… inhalacji widzów - pierwsze bezpieczne publiczne miejsce wolne od patogenów i wirusów.

Image
Biennale Kultura Futura 2023
Image
Logo KF

Zasadniczym elementem ekspozycji są punkty dostępu w podróż w nieznane, w cyfrowy świat e-POLIS w którym widz zanurzy się w VR-owe artystyczne wizje zrealizowane przez twórców zakwalifikowanych do I edycji biennale. Jury w składzie:prof. Akiko Kasuya - Kyoto City University of Art; prof. Andrzej Jajszczyk - PAN; prof. Piotr Krajewski - WRO Center; Aleksander Janicki - AYA Found (przewodniczący jury, autor koncepcji biennale i interdyscyplinarnej wystawy) zakwalifikowało prace następujących twórców:

Image
Dawid Lorenc na scenie Teatru Słowackiego

 

Otwarciu wystawy towarzyszyła premiera spektaklu „Game”, który był dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (audiodeskrypcja i napisy). "GAME" to nowatorskie słuchowisko taneczne adresowane do młodzieży będące połączeniem wykładu naukowego i spektaklu teatru tańca. Spektakl opowiada historię science-fiction o podróży pierwszego człowieka do układu gwiezdnego Teegarden na nową Ziemię 2.0. Podczas lotu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego konieczna jest wielowymiarowa naprawa astronauty, będąca okazją do analizy funkcjonowania świadomości człowieka. Projekcję wideo przygotował Mauricio Gamboa, za oprawę dźwiękową odpowiada Gunnar Innvær, muzykę skomponował Patryk Zakrocki, a głosów użyczyli Dominika Bednarczyk i Antoni Milancej. Koprodukcję tworzyło Carte Blanche - norweska narodowa kompania tańca współczesnego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Autorski projekt Dawida Lorenca będący próbą połączenia sztuki, nauki i rozrywki, w małoformatowym przedstawieniu przygotowywanym na prezentacje w ramach Den Kulturelle Skulesekke - norweskiego krajowego programu prezentacji sztuki w szkołach. Rezezję spektaklu mogą Państwo przeczytać tutaj [KLIK].

Godziny otwarcia wystaw

Wystawa otwarta od 18 października do 28 listopada w  Galerii MOS przy ulicy rajskiej 12 w Krakowie. Prace znajdują się na poziomie – 1. Przez 6 tygodni będzie można odwiedzać wystawę od wtorku do soboty w godzinach 11:00-19:00. Bilet w cenie 5 zł dostępne on-line. Dodatkowo, w listopadzie odbywają się DOSTĘPNE CZWARTKI, w które będzie można zobaczyć wystawę z asystentem audiodeskrypcji (AD) lub tłumaczem polskiego języka migowego (PJM). W pozostałe dni na wystawie są do dyspozycji osoby przeszkolone z asystowania osobom z niepełnosprawnością wzroku.

  • 2.11, godz. 16:00 – 18:30 – AD i PJM
  • 9.11, godz. 11:00 – 14:00 – PJM
  • 16.11 godz. 11:00 – 13:30 – AD i PJM
  • 23.11, godz. 16:00 – 18:30 – PJM

 

Wydarzenia towarzyszące

W lokalizacjach Galeria Apterka oraz  Galeria I  odbywać się będą wydarzenia towarzyszące Biennale. Więcej informacji w linkach poniżej:

  • Dawid_2 | 3/11/2023 | Inastalacja stworzona z pomocą fotogrametrii, tworząc przestrzenne chmury punktów. Praca komentuje nowe modele rzeczywistości i niejednorodności miejsca, czasu i akcji.
  • Dark energy voice / ダークエネルギーボイス  | 18/11/2023 | Performence audiowizualny ze specjalnym udziałem 神田綾子  (Ayako Kanda). Performance wykorzystujący wizualizacje oparte o generowane na podstawie dźwięku obrazy.
  • TRANS/IT/US | 3/11/2023 |  Zestaw pocztówek stworzonych na bazie aktywności Alka Janickiego i jego przyjaciół ze Polski, Ukrainy, Włoch i Japonii, prezentowana w formie analogowych kartek pocztowych, które nigdy nie zostały wysłane.

  • Creative Industry Platform | 28/11/2023 | Wydarzenie zamykajace biennale, podczas któtego ogłoszone zostaną wyniki konkursu IT is ART będącego współpracą AGH oraz AYA Found. Odbędzię się w Małopolskim ogrodzie sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.
Image
Plakat zapraszający
Image
Plakat konceru 18 listopada
Image
Plakat wystawy Trans/it/us

Ponadto Fundacja AYA Found zwraca się z propozycją współpracy i wsparcie finisażu wystawy KULTURA FUTURA - Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Technologii Przyszłości e-POLIS. Będziemy WSPÓLNIE DZIAŁAĆ NA RZECZ EUROPY SPRZYJAJĄCEJ INTEGRACJI SPOŁECZNEJ. W sprawie współracy należy kontektować się  z kuratorem biennale Aleksandrem Janickim: alekjanick[małpa]gmail.com  

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

For six weeks(18.10-28.11), you can visit the extraordinary VR exhibition presenting the work of artists from all over the world. For more information, visit the theatre's website. The biennale will also feature side events that will take a closer look at issues related to artificial intelligence, bio-mimicry or augmented reality. Find out more on programme page.