Image
Logo KF

Relacja z otwarcia KULTURA FUTURA 2023

Kultura Futura Biennale

18 października odbyło się otwarcie wystawy KULTURA FUTURA - Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Technologii Przyszłości e-POLIS / Kraków 2023. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem autorstwa Alka Janickiego - pomysłodawcy oraz kuratora wystawy. 

To była wystawa - wyprawę bez granic, w której jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia twórców, artystów, naukowców, inżynierów, programistów. Gdzie kreacje z zakresu nowych mediów i algorytmiczne twory generowane przez sztuczną inteligencję stają się alternatywną naturą e-POLIS - miasta przyszłości. Biennale to pierwsze holistyczne przedsięwzięcie poświęcone sztuce i technologi przyszłości łączące multisensoryczne instalacje, projekcje wielkoformatowe, mapping, teatr i sztukę nowych mediów: VR, AI, AR i innowacje w przemyśle kreatywnym.

Video file

Biennale to kraina nieoczywista. W galerii Małopolskiego Ogrodu Sztuk na ul. Rajskiej w Krakowie powstaje niecodzienny ekosytem łączący świat realny z wirtualnym łączący sztukę z nauką i przemysłem o charakterze innowacyjnym. To miejsce eksperymentu łączące hight-tech z low-tech, wrażenia zmysłowe z intelektualną podróżą w nieznane w świecie projekcji wielkoformatowych i generatywnych z użyciem Big Dada Instalation, immersji i doznań multisensorycznych. To też swego rodzaju bio-lab wykorzystujący innowacyjną technologie z użyciem wody zdrowia BiOmedAqua służącej do uprawy roślin i… inhalacji widzów - pierwsze bezpieczne publiczne miejsce wolne od patogenów i wirusów.

Image
Biennale Kultura Futura 2023
Image
Logo KF

Zasadniczym elementem ekspozycji są punkty dostępu w podróż w nieznane, w cyfrowy świat e-POLIS w którym widz zanurzy się w VR-owe artystyczne wizje zrealizowane przez twórców zakwalifikowanych do I edycji biennale. Jury w składzie:prof. Akiko Kasuya - Kyoto City University of Art; prof. Andrzej Jajszczyk - PAN; prof. Piotr Krajewski - WRO Center; Aleksander Janicki - AYA Found (przewodniczący jury, autor koncepcji biennale i interdyscyplinarnej wystawy) zakwalifikowało prace następujących twórców:

Image
Dawid Lorenc na scenie Teatru Słowackiego

 

Otwarciu wystawy towarzyszyła premiera spektaklu „Game”, który był dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (audiodeskrypcja i napisy). "GAME" to nowatorskie słuchowisko taneczne adresowane do młodzieży będące połączeniem wykładu naukowego i spektaklu teatru tańca. Spektakl opowiada historię science-fiction o podróży pierwszego człowieka do układu gwiezdnego Teegarden na nową Ziemię 2.0. Podczas lotu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego konieczna jest wielowymiarowa naprawa astronauty, będąca okazją do analizy funkcjonowania świadomości człowieka. Projekcję wideo przygotował Mauricio Gamboa, za oprawę dźwiękową odpowiada Gunnar Innvær, muzykę skomponował Patryk Zakrocki, a głosów użyczyli Dominika Bednarczyk i Antoni Milancej. Koprodukcję tworzyło Carte Blanche - norweska narodowa kompania tańca współczesnego oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Autorski projekt Dawida Lorenca będący próbą połączenia sztuki, nauki i rozrywki, w małoformatowym przedstawieniu przygotowywanym na prezentacje w ramach Den Kulturelle Skulesekke - norweskiego krajowego programu prezentacji sztuki w szkołach. Rezezję spektaklu mogą Państwo przeczytać tutaj [KLIK].

Godziny otwarcia wystaw

Wystawa otwarta od 18 października do 28 listopada w  Galerii MOS przy ulicy rajskiej 12 w Krakowie. Prace znajdują się na poziomie – 1. Przez 6 tygodni będzie można odwiedzać wystawę od wtorku do soboty w godzinach 11:00-19:00. Bilet w cenie 5 zł dostępne on-line. Dodatkowo, w listopadzie odbywają się DOSTĘPNE CZWARTKI, w które będzie można zobaczyć wystawę z asystentem audiodeskrypcji (AD) lub tłumaczem polskiego języka migowego (PJM). W pozostałe dni na wystawie są do dyspozycji osoby przeszkolone z asystowania osobom z niepełnosprawnością wzroku.

  • 2.11, godz. 16:00 – 18:30 – AD i PJM
  • 9.11, godz. 11:00 – 14:00 – PJM
  • 16.11 godz. 11:00 – 13:30 – AD i PJM
  • 23.11, godz. 16:00 – 18:30 – PJM

 

Wydarzenia towarzyszące

W lokalizacjach Galeria Apterka oraz  Galeria I  odbywać się będą wydarzenia towarzyszące Biennale. Więcej informacji w linkach poniżej:

  • Dawid_2 | 3/11/2023 | Inastalacja stworzona z pomocą fotogrametrii, tworząc przestrzenne chmury punktów. Praca komentuje nowe modele rzeczywistości i niejednorodności miejsca, czasu i akcji.
  • Dark energy voice / ダークエネルギーボイス  | 18/11/2023 | Performence audiowizualny ze specjalnym udziałem 神田綾子  (Ayako Kanda). Performance wykorzystujący wizualizacje oparte o generowane na podstawie dźwięku obrazy.
  • TRANS/IT/US | 3/11/2023 |  Zestaw pocztówek stworzonych na bazie aktywności Alka Janickiego i jego przyjaciół ze Polski, Ukrainy, Włoch i Japonii, prezentowana w formie analogowych kartek pocztowych, które nigdy nie zostały wysłane.

  • Creative Industry Platform | 28/11/2023 | Wydarzenie zamykajace biennale, podczas któtego ogłoszone zostaną wyniki konkursu IT is ART będącego współpracą AGH oraz AYA Found. Odbędzię się w Małopolskim ogrodzie sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.
Image
Plakat zapraszający
Image
Plakat konceru 18 listopada
Image
Plakat wystawy Trans/it/us

Ponadto Fundacja AYA Found zwraca się z propozycją współpracy i wsparcie finisażu wystawy KULTURA FUTURA - Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Technologii Przyszłości e-POLIS. Będziemy WSPÓLNIE DZIAŁAĆ NA RZECZ EUROPY SPRZYJAJĄCEJ INTEGRACJI SPOŁECZNEJ. W sprawie współracy należy kontektować się  z kuratorem biennale Aleksandrem Janickim: alekjanick[małpa]gmail.com  

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.