Image
Grafika przedstawia miasto i napis "niecodziennik"

Niecodziennik #1 - Miasto przyszłości

Kultura Futura e-POLIS

Oto 6 niecodziennych przebłysków przyszłości - z których już dziś możemy korzystać w naszych miastach.

Tematem Biennale Kultura Futura 2023 będzie miasto przyszłości - ePolis. Aby nadążyć na zmieniającym się światem potrzebujemy nowych specjalistów i nowych konceptów. Musimy świadomie i odpwiedzialnie wplatać technologię w tkankę miejską. Nadchodzą czasy gdzie  potrzebujemy komisarzy do spraw przyszłego dobrobyt - takich jak Sophie Howe, Walisjka polityczka. Podsumowując nasze rozważania o mieście, prezentujemy 6 niecodziennych przykładów. W przyszłości to my zdecydujemy, czy zagoszczą w naszej codzienności.

1. Emiter - Marcin Dymiter
Czym jest filed-recordingu?
Nagrywanie przestrzeni dziękowej poza studiem daje możliwość usłyszenia dźwięków z pozoru dla nas nie słyszalnych, uwypuklając walory otoczenia. Projektem, który przyciągnął szczególnie naszą uwagę jest - Filed Notyes - autorstwa Marcina Dymitra (Emiter). Atystka ten tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska oraz muzykę do: filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Prowadzi również  warsztaty dźwiękowe a także m.in. mapy dźwiękowe i edukacyjne cykle muzyczne. Filed Notyes to cykl prac dźwiękowych usłyszanych i nagranych. Powstał w miejscach znalezionych w trakcie nagrań, wędrówek i poszukiwań.
Zapraszamy do wysłuchania - fieldy-notes.pl

2. Miasta z filmów sience fiction już istnieją
Songdo w Korei Południowej to jedna z wizji przyszłości miasta. W tym nowym mieście zajmującym 53 km2 na każdym kroku można spotkać kamery i cyfrowe czujniki, które pozyskują dane o mieszkańcach, kontrolując tym samym m.in. zużycie wody, energii i produkcję śmieci. Na ulicach panuje spokój, nie ma dużego ruchu. Podobnie jest w mieście Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tutaj z kolei głównym celem architektów jest stworzenie metropolii, która w ogóle nie emituje dwutlenku węgla i korzysta z energii słonecznej i wiatrowej.Możliwość tworzenia miast od podstaw jest niezwykle kusząca, ale powstają bez żadnego uwarunkowania kulturowego. W sztuczie powstałych miastach ciężko o wyzwania z jakimi mierzą się samorządowcy na całym świecie.

3. Czy idea e-POLIS pomoże odbudować Ukrainę?

W dniach 16 -17 grudnia 2022 we Lwowie odbył się Festiwal Architektoniczny “Wieża +”. To szczególne wydarzenie zbierajace wokół siebie społeczność zawodową z różnych stron świata. W tym roku festiwal miał znaczenie szczególne, bowiem tegoroczna edycja poświęcona została tematom: „Wojna. Wymiar architektoniczny” oraz „Architektura Nowej Ukrainy. Rekonstrukcja" podnosząc tym samym dyskusję o wyzwaniach w 2023r. związanych z obecną sytuacją w Ukrainie. Tegorocznymi prelegentami byli czołowi ukraińscy i zagraniczni architekci, urbaniści, projektanci. Wśród nich znalazł się również założyciel Kultury Futury, który zaprezentował raport na temat nowych wyzwaań 2022, związanych z wojną i ukraińskimi czynniki w pracy Centrum - przybliżając tym samym idee E-polis miasta przyszłości. Więcej o e-POLIS przeczytasz na KulturaFutura.pl.

4. Nocny Burmistrz w Amsterdamie

Amsterdam słynie z barwnego nocnego życia. Aby dbać o jakość atrakcji, a także bezpieczeństwo mieszkańców utworzono stanowisko nocnego burmistrza. Co kryje się za tą enigmatyczną funkcją? Osoba, która stara się budować dialog, łączy środowiska i wychodzi na przeciw twórcom nocnego życia. Ciekawym pomysłem, wrpowadoznym w mieście przez Mirkiego Milana  jest projekt 24 licencji. Jak sam mówi w wywidzie na łamach Magazynu Miasta -” Inaczej traktujemy te same problemy, które pojawiają się w nocy lub ciągu dnia. Jeśli nocą mają miejsce jakieś wykroczenia, reakcja urzędników miasta i policji zawsze jest taka sama: zamykamy kluby nocne. (...) Zaproponowaliśmy nocnym klubom korzystanie z 24h licencji. Każdy z nich musiał przedstawić program pokazujący, jak ich oferta wzbogaci ofertę kulturalną miasta” (...) “Jeden z klubów został przekształcony w restaurację dostępną w nocy i rano, inny udostępnia swoje przestrzenie w ciągu dnia na plac zabaw dla dzieci. (..) Nam zależy na poprawie jakości oferty muzyczno - kulturalnej w tych miejscach i obniżeniu poziomu nocnej przestępczości”Czy w Polsce jest miejsce na takie stanowisko i zmianę myślenia o nocnych rozrywkach? - tego dowiesz się z tekstu “Miasta muzyki” na KulturaFutura.pl.

5. Uliczni grajkowie z całego świata na wyciągnięcie ręki

Ulice w miastach dają artystom powiew wolności i przestrzeń do grania i wyrażania siebie. Uliczni muzykanci w każdym mieście cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, często będąc muzyczną wizytówką danego regionu. Obecnie możemy poznać artystów ulicznych z każdego zakątka świata - bez wychodzenia z domu! A to wszystko za sprawą aplikacji mapujących artystów. Warto tutaj wspomnieć o The busking project - mapie, zrzeszającej 11 tys artystów ulicznych (muzyków, performerów i innych twórców) z 3197 krajów na świecie. Dzięki temu narzędziu osoby zainteresowane mogą odnaleźć profil artysty, dowiedzieć się o nim więcej, przekazać mu napiwek lub nawiązać z nim współpracę. To przestrzeń pomagająca odkrywać talenty! Inną platformą jest jeszcze StreetMusicMap współpracująca z Google Maps i Spotify. Na instagramie możemy oznaczyć twórcę, który nas zainteresował i za pomocą hashtagu #streetmusicmap i posłać wiadomość o nim w świat.

6. Dane o naszej chorobie mogą pozwolić przeżyć inni!

Współczesna medycyna obliczeniowa zajmuje się przetwarzaniem dużych ilości informacji aby pomagać lekarzom w diagonozowaniu. Idea dastwa danych polega na przekazaniu swoich zanonimizowanych danych medycznych aby na jej podstawie tworzone były algorytmy, które mogą ratować innym pacjentom życie. Takie technologie pozwalają na bardzo szybkie stawianie diagnoz oraz zmniejszają ryzyko błędu lekarskiego. O tym jak dane w mieście mogą pomagać w trosce o zdrowie mieszkańców możesz posłuchać w rozmowie z Anną Trawińską na KulturaFutura.pl

Image
Na zdjęciu widzimy Annę Trawińską udzielającą wywiadu podczas Open Eyes Econnomy Summit
Panel dotyczący przyszłości miasta podczas Open Eyes Economy.


William Gibson, twórca pojęcia cyberpunk, napisał: przyszłość już się wydarzyła, tylko nie została równomiernie rozdystrybuowana. Myśląc o przyszłości kultury, przyszłości miasta nie można zapomnieć o tym kto w niej partycypuje. Trzeba projektować świat cyfrowy, który jest dostępny dla starszych mieszkańców. Organizować konsultacje społeczne ogłaszając je zarówno w mediach społecznościowych jak i na słupach informacyjnych. Idea ePolis przeplata świat realny oraz wirtualny w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców. Idea jest piękna, tylko jak ją zrealizować? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać w nauce w kolejnych tekstach na naszym wortalu.

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.