Image
tekst przedstawia schody - jest to okładka niecodzinnika

Niecodziennik #2 - Nuka

Kultura Futura Nauka

Niecodziennie informujemy, że każde społeczeństwo które dba o swoją kulturę może liczyć na jej wsparcie. Ma do tego prawo. 

Poprzedni niecodziennik poświęciliśmy idei e-Polis, które jest motywem przewodnim tegorocznego biennale. Jednym z największych wyzwań jakie stoi przed jego mieszkańcami jest balansowanie pomiędzy braniem odpowiedzialności z sprawy publiczne, a zaufaniem instytucjom. Tym razem spróbujemy zastanowić się, jak nauka może pomóc nam w tworzeniu kultury przyszłości. 


Prawo  do kultury
Często wielkie nagłówki w prasie, internecie i innych mediach społecznościowych grzmią, że mamy prawo do kultury. Jak mówi dr Anita Budziszewska z Uniwersytetu Warszawskiego - “nie ma czegoś takiego jak prawo do kultury, żaden dokument prawnomiędzynarodowy nie uwzględnia wprost tego prawa w  swoim katalogu praw - to coś, co funkcjonuje w dyskursie naukowym, publicznym. Mamy prawo do udziału w życiu kulturalnym. To jest coś, co my wyciągamy z tego prawa lub traktujemy zamiennie”.
Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, w Polsce powstało wiele inicjatyw, które były przyczynkiem do rozmowy o kulturze i prawach do udziału w niej - zarówno od strony czynnej i biernej.

Zapraszamy serdecznie do przeczytania całości artykułu. 


Nowe miejsce na mapie Warszawy
Niedawno w Warszawie pojawiła się nowa instytucja kulturalna - mowa tutaj o Warszawskim Obserwatorium Kultury. Badawcza specyfika tego miejsca zachęca do śledzenia zmian jakie zachodzą w kulturze i w społeczeństwie. Ideą jest czynny udział w budowaniu nowoczesnego, tolerancyjnego, krytycznego społeczeństwa, działającego w poszanowaniu demokracji i wolności obywatelskich, wielości poglądów, religii, tożsamości seksualnych i pochodzenia. Zadaniem nowo powstałej instytucji będzie przeprowadzanie badań, prognozowanie trendów w kulturze, a także odpowiadanie na codzienne wyzwania związane ze zmieniająca się ciągle kulturą. |

Już niedługo na naszym wortalu ukaże się rozmowa z dyrektorką tej instytucji - Olgą Wysocką. 

Zapowiedź Biennale
Ogłaszamy najgłośniejsze wydarzenie sezosnu!
Zapraszamy wszystkich  do udziału w  konkursie głównym  Biennale Kultura Futura 2023. Tematem konkursu jest idea  ,,e-POLIS - miasta przyszłości’’. Osoby indywidualne oraz zespoły mogą zgłaszać dzieła dotykające trzech obszarów przewodnich: virtual reality, augmented reality, artificial intelligence. Finałowe prace, wybrane przez międzynarodowe jury zostaną zaprezentowane podczas uroczystego wernisażu w listopadzie 2023 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.
Więcej szczegółów dostępna tutaj. 


Jak pandemia namieszała w kulturze?
Czy w obliczu kolejnych kryzysów i katastrof klimatycznych ktoś jeszcze pamięta czasy pandemii? W ostatnich latach wydarzenia zmieniające bieg historii spadają na nas jak wielkie niezbadane meteoryty, które stawiają nas w zaskakujących, nowych sytuacjach i poczuciu dezinformacji. Iwan Krastew w swojej publikacji Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę.przypomina nam jak wyglądały początki pandemii, które teraz wydają się już odległym epizodem na osi czasu, a także stawia pytania o zmiany kulturalne i społeczne na całym świecie. Autor korzystając nie tylko z opinii ekspertów ale również z literatury popularnej przedstawia nam szerokie  spektrum problemu. Zdecydowanie jest to pozycja warta przeczytania.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.